שיתוף קורא לגנב: 3 דברים שאסור לכם להעלות לרשת

הרשתות החברתיות מעודדות אותנו לשתף כל פרט מהחיים שלנו, וזה הגיוני – הן מתפרנסות מלדעת עלינו כמה שיותר. אבל מסתבר שיש עוד אוכלוסיה שמתפרנסת מלעקוב אחרינו ברשת: גנבים. על פי סקר שערך מכון המחקר האמריקני "פיו", בני נוער בארצות הברית משתפים כל כך הרבה מידע, עד כדי סכנה ממשית: רובם המכריע פרסמו ברשת חברתית אחת או יותר את שמם האמיתי, מקום מגוריהם, תמונה שלהם, כתבות אימייל ומספר טלפון. ייתכן שהפרטים הללו מופיעים גם בפרופילים שלכם – והם שמים אתכם מרחק פרסום אחד לא נכון מגניבה של כסף מחשבון הבנק, פריצה לבית – ואפילו גניבת זהות. ריכזנו עבורכם את שלושת הדברים שאסור לכם בשום אופן להעלות לרשת, אם אתם רוצים להימנע מהסכנות הללו:

דברים שאסור לשתף
Credit: Pixabay

1. פרטי רשיון נהיגה

אם בדיוק קיבלתם רשיון נהיגה, או שברשיון החדש יצאה תמונה מצחיקה ואתם מתים להעלות אותו לרשת – אנחנו ממליצים בתוקף שלא. ברשיון הנהיגה שלכם מופיעים פרטים כמו הכתובת שלכם ומספר תעודת הזהות, יחד עם תאריך הלידה, שמכם המלא ותמונתכם העדכנית. אלה פרטים שבידיים הלא נכונות יכולים לשמש לגניבת זהותכם ולתסבוכת רצינית.

2. כרטיסי טיסה ותוכניות טיול

ברור לנו שלא לפרסם עדכוני פייסבוק תוך כדי החופשה – זו גזירה שהציבור לא יכול לעמוד בה. עם זאת, כדאי מאוד שלא תפרסמו מתי אתם עוזבים את הבית וכמה זמן הוא יהיה ריק. תופתעו לגלות כמה גנבים עושים במידע הזה שימוש. כשאתם מודיעים לעולם כולו שלא תהיו בבית בשבועיים הקרובים, אתם מעלים באופן ניכר את הסיכון שיפרצו לכם הביתה.

3. פרטי חשבון בנק

על פניו, זאת נשמעת כמו המלצה מוזרה – כי מי כבר מפרסם פרטי חשבון בנק ברשת?! תופתעו לגלות שלא מעט. למשל, אנשים שמפרסמים את תלוש השכר הראשון שקיבלו מעבודה חדשה ככל הנראה אינם מודעים לכך שהוא מכיל את מספר חשבון הבנק שלהם, שם ומיקום הסניף – ועוד מידע רב שיקל על גנב (גם לא מתוחכם במיוחד) להצליח לקחת את הכסף שלהם במרמה. בארה"ב, למשל, נתפסה ב-2014 כנופיה שחבריה חיפשו בשיטתיות את ההאשטאג myfirstpaycheck# ("תלוש המשכורת הראשון שלי") בכמה רשתות חברתיות כדי להגיע לפרטי חשבון הבנק של משתמשים – וגנבה את כספם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *