הסרטון הזה מסביר לנו מה קפה עושה למוח שלנו

אין הרבה מקרים בהם המדען עצמו הופך לנושא המחקר. במקרה של ראסל פולדראק, חוקר מוח מאוניברסיטת סטנפורד זה בדיוק מה שקרה. במשך שנה וחצי הוא סרק לעצמו את המוח במכונת אם.אר.איי – פעמיים בשבוע, והתוצאות שהוא גילה היו די מדהימות.

במשך אותם 18 חודשים הוא עקב אחרי השינויים במוח שלו עצמו, ושפך מעט אור על איך המוח האנושי מתנהג במקביל לשינויים מסויימים בחיים שלו ופעולות שונות שהוא עושה במהלך תקופת המחקר. המטרה המרכזית של המחקר הייתה לגלות איך חלקים שונים במוח מתקשרים אחד עם השני, כחלק מההנחה המוכרת בחקר המוח – שככל שיש יותר קשרים והמוח ״מאורגן״ יותר, ככה האינטיליגנציה גבוהה יותר. וכאן נכנס לסיפור הקפה.

כאמור הוא סרק את המוח של עצמו פעמיים בשבוע במכונת אם.אר.איי. פעם ביום שלישי ופעם ביום חמישי. ההבדל העיקרי בין שתי הסריקות היה שביום חמישי הוא פתח את הבוקר עם כוס קפה, וביום שלישי לא. הסריקה הראתה שבימים בהם הוא שתה קפה, הקשרים בין החלקים במוח שאחראים לראייה, לאלה הקשורים לחוש המישוש, התמצאות במרחב, ומהירות תפיסה – היו הרבה יותר חלשים מאשר בימים בהם הוא לא שתה קפה.

הממצאים האלה שמים בסימן שאלה את התפיסה שקפה מחדד את התפיסה ו״מחבר״ את הקשרים במוח, מה שגורם לנו להרגיש עירניים וחדים יותר כביכול אחרי שתיית כוס קפה. עדיין לא ברור מה המשמעות של הדבר ולמה זה קורה, אבל פולדארק וחבריו בסטנפורד מתכוונים לגשת ברצינות לחקור את הסוגיה.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *