בואו נבדוק עד כמה חזק הזיכרון שלכם לטווח קצר (חידון)

חושבים שיש לכם זיכרון טוב לטווח קצר? אם התשובה שלכם היא 'כן' תשמחו לדעת שהיום אנחנו ניתן לכם הזדמנות להוכיח לנו בדיוק את זה. זיכרון לטווח קצר בשונה מזיכרון לטווח ארוך הוא זיכרון שהמוח שלנו משתמש בו לגירויים שהתקבלו מהחושים השונים שלנו ולכן יש שמגדירים אותו 'זיכרון חושי', המוח מחליט שהוא שאינו צריך לאחסן אותם בזיכרון שלנו ואין להם ערך אמיתי מעבר לאותו רגע בו אנחנו נתקלים בהם. כמו שאתם יכולים להבין מהשם שלו, טווח הזמן שזיכרון לטווח קצר נשאר איתנו הוא קצר, בממוצע מדובר בפרק זמן מוגבל של מספר שניות ועד כמה דקות.

נשאלת השאלה האם יש איזה מעבר בין שני סוגי הזיכרון הללו, כך שנוכל לבחור מידע שהמוח שלנו מסווג לטווח הזמן הקצר להעביר לטווח לסיווג של זיכרון לטווח ארוך, או לכל הפחות זיכרון שישאר איתנו קצת יותר מהזמן הממוצע שבו נשאר איתנו הזיכרון לטווח קצר הממוצע. באופן מפתיע התשובה היא שניתן לאמן את הזיכרון לטווח קצר שלנו, ככה שאם אתם מפעילים את המוח שלכם ומאמנים אותו לזכור בצורות שונות דברים שנכנסים לכם לתודעה באמצעות הזיכרון החושי שלכם.

אחת הדרכים הנפוצות לאימון הזיכרון לטווח קצר היא 'שינון' של פריטים שנכנסים לכם לראש שוב ושוב ובעצם השינון שלהם במוח שלנו גורם להם להפוך ל"דיירי קבע" שלא מגיעים לטווח הזמן הקצר של כמה שניות, ככל שנחזור על פרטים מסוימים הם ישארו יותר זמן. דרך נוספת לאימון הזיכרון לטווח קצר שלנו היא 'קיבוץ' הכוונה לקבץ יחד מספר פריטים (לדוגמה מספרים) לגוש אחד, כמו למשל כאשר אומרים לנו לזכור מספר טלפון או מספר של לוחית רישוי, זה יהיה הרבה יותר קל לקבץ את המספרים הבודדים למספר אחד או שני מספרים גדולים על מנת לזכור אותם.

עכשיו אחרי שחפרנו לכם קצת על זיכרון לטווח קצר ושיטות לחיזוק הזיכרון נעבור לחלק העיקרי של הפוסט הזה והוא מבחן זיכרון שיבדוק עד כמה הזיכרון לטווח קצר שלכם חזק. מוזמנים לכתוב לנו בתגובות מה היתה התוצאה שלכם בסוף החידון. תהנו!