זאת הסיבה מדוע לא כדאי לכם לנקות את האוזניים שלכם

האוזן היא מקום מאוד עדין ורגיש, ואם לא נוקטים במשנה זהירות ברגע שמנקים אותה עם מקלות אוזניים אפשר לעשות נזק רציני – בעיות שמיעה, זיהום או פציעה בחלל הפנימי של האוזן. כל כך הרבה אנשים לא מודעים לבעיות והם ממשיכים להשתמש במקלות אוזניים והטלגרף הבריטי מדווח שמידי שנה, 7,000 אנשים באנגליה מסיימים בבית חולים כתוצאה משימוש במקלות אוזניים, אפילו יותר מתאונות גילוח ושימוש בסכין.

ניקוי אוזניים
Credit: Pixabay

הרבה מאוד אנשים לא מודעים לכך שרופאים ומומחים מנסים כבר שנים למנוע מהמנהג המגונה הזה של מקלות אוזניים. המציאות היא שלא מומלץ להכניס שום דבר לאוזן, ובטח לא בשימוש יומ-יומי, ומקלות אוזניים יכולים לגרום לנזק אמיתי ולא הפיך לעור-התוף. אפילו עוד יותר נפוץ שאנשים שמשתמשים במקלות אוזניים פשוט דוחפים שעווה לתוך התעלה וככה סותמים אותה וגורמים לבעיות בשמיעה.

חשוב לדעת ששעוות אוזניים (צרומן לפי השם הרפואי המקצועי) היא טבעית לחלוטין ומטרתה להגן על האוזן, ולכן זה טוב שהיא נמצאת בתעלת האוזן בכמות מסויימת. היא נוצרת בשליש התחתון של תעלת האוזן החיצונית ומתקדמת לכיוון פתח האוזן, ועל הדרך היא אוספת איתה תאים מתים, פטריות, אבק וחיידקים וככה מנקה את האוזן.

לשעווה יש תחלופה גבוהה ורוב האנשים בכלל לא צריכים לנקות לעצמם את האוזניים באופן פעיל. אצל אחרים, שהשעווה נצברת אצלם באוזן ולא מתנקה באופן טבעי – צריך לנקות מידי פעם. במקרה כזה אפשר להוועץ עם רופא – להם יש פתרונות, ועדיין חשוב להמנע משימוש במקלות אוזניים שיכולים לגרום לנזק.

אם עדיין אתם מחפשים פתרונות הנה כמה הצעות:

  1. טיפות מיוחדות שממיסות את השעווה
  2. לחץ מים בעזרת הדוש של המקלחת
  3. מכשיר מיועד שמנקה בעזרת לחץ אוויר ומים

הנה סרטון קצר שמסביר על שלוש השיטות:


(הנאמר בכתבה לא מהווה תחליף ליעוץ מקצועי מרופא)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *