איך סוגים שונים של אוכל משפיעים על עור הפנים שלנו

הרבה מדברים על דיאטה בכל מה שנוגע לממדי הגוף ולבריאות הגוף שלנו אבל לא ממש לוקחים בחשבון את ההשפעה של התזונה שלהם על המצב הבריאותי של העור שלהם. צריך להבין שמה שאנחנו אוכלים משפיע על המראה שלנו ולאורך זמן אם נותנים תשומת לב לנושא התזונה היומיומית שלנו אפשר לראות תוצאות ישירות על הפנים, אבל האם ידעתם שכוס יין אחת או פרוסת לחם מיותרת יכולות להיות כל ההבדל?

הנטורפתית ד״ר ניגמה טאליב כותבת בספרה שיצא לאחרונה: ״בשניה שמטופל נכנס לי לקליניקה אני מיד יכולה לדעת מה הוא נוטה לאכול בצורה מופרזת רק לפי הדרך בה הפנים שלו מזדקנות״. הרופאה בעלת השם העולמי בכל הנוגע לטיפול בעור עשתה עבודת מחקר רצינית וסיווגה סוגי מזון שונים ואת ההשפעה שלהם על עור הפנים. היא חילקה אותם לארבעה תחומים: מוצרי חלב, גלוטן, סוכר, ועוד אחד שמוקדש במיוחד לאלכוהול.

Credit: pixabay

מוצרי חלב

התסמינים שנובעים מאכילת מוצרי חלב כוללים עיניים נפוחות, עיגולים שחורים או שקיות מתחת לעיניים יחד עם נקודות קטנות לבנות, או גושי שומן קטנים באיזור הסנטר. המראה מאוד נפוץ עבור אנשים שבאופן הדרגתי איבדו את היכולת שלהם לעכל מוצרי חלב לאורך הזמן וכתוצאה מכך פיתחו רגישות קלה ללקטוז. חוסר היכולת לעכל חלב גורמת לדלקות בגוף כשהחלב לא מתעכל כשורה ולכן העיניים הנפוחות. במקרים מסויימים החלב מכיל הורמונים שהוזרקו לפרה עצמה והם מפריעים לפעילות ההורמונלית הסדירה של הגוף, שיכולים לגרום לאקנה.

איך אפשר לפתור את הבעיה?

נסו דבר ראשון להמנע במשך שלושה שבועות ממוצרי חלב. אם באמת יש לכם רגישות בסוף הזמן הזה אי אפשר יהיה לפספס את השינוי בעור הפנים, וגם תרגישו שינוי במערכת העיכול כולל עליה משמעותית באנרגיה הכללית שלכם.
Credit: Pixabay

גלוטן

התסמינים שנובעים מתזונה רוויה בגלוטן כוללים לחיים נפוחות ואדומות ולכתמים על העור באיזור הסנטר. גלוטן הוא תערובת של שני חלובנים שמצויים בחיטה ובדגנים דומים. למרות שהמודעות לרגישות לגלוטן עלתה רק בשנים האחרונות, ההערכות הן ש-18 מיליון איש בארה״ב בלבד סובלים ממנה. גלוטן יכול לשבש את ההתנהלות ההורמונלית הרגילה מה שגורם לכתמים על העור ולחזזית ורודה (כן יש כזה דבר – מחלה כרונית של התרחבות נימים שגורמת למראה אדמדם).
איך אפשר לפתור את הבעיה?

תלוי ברמת הרגישות שלכם לגלוטן אבל במצב כזה רצוי להתייעץ עם רופא או מומחה לתזונה שייעץ לכם איך להפחית גלוטן בתזונה. גם שתיית הרבה מאוד מים יכולים לעזור במצב הזה, כמו גם סיבים תזונתיים חלופים.
Credit: pixabay

סוכר

התסמינים שנובעים מתזונה רוויה בסוכר כוללים קמטים (בגיל צעיר) בעיקר במצח, שקיות מתחת לעניים, עור דק, וגוון אפור או חיוור בפנים. כשחיים על תזונה עם הרבה גלוקוז, רמת האינסולין בדם עולה מה שיכול להוביל לדלקות. הדלקות מייצרות אנזימים שמפרקים את הקולגן ואלסטין בגוף – שני הגורמים שאחראים למראה עור צעיר. סוכר גם משפיע על הבקטריות במעיים מה שיכול להוביל לאקנה.

איך אפשר לפתור את הבעיה?

תמיד טוב להפחית בסוכר. כדאי להמנע גם מפחמימות כמו לחם לבן ובעיקר מסוכר מעובד שנמצא במזון. אפשר להשתמש בתחליפים טבעיים כמו דבש, מייפל, סילאן ועוד.
Credit: pixabay

אלכוהול

מסתבר שגם שלאלכוהול יש השפעה שלילית על עור הפנים. הוא יכול לגרום לאדמומיות ולקמטים בין העיניים, עור יבש ולקמטים בקצה הלחיים (כאלה שבולטים בעיקר כשמחייכים).
הסימפטומים האלה משוייכים לכל משקה אלכוהולי. אלכוהול מייבש וסופג לחות מהעור, מה שגורם ליובש ולקמטים. באלכוהול יש גם אחוז גבוה של סוכר מה שאומר שתסמינים של תזונת רוויה בסוכר רלוונטים גם כאן.
כששותים אפשר לשים לב שהעור נהיה אדמדם ומסמיק. זה קורה בגלל שאלכוהול גורם לכלי דם להתרחב. לאורך הזמן זה יכול לגרום לחזזית ורודה (כן עוד פעם המושג הזה) ולעור פנים סמוק באופן קבוע. וזה עוד לפני שדיברנו על נזק לכבד שמעבר למשמעויות הבריאותיות הברורות, יכול לגרום למראה חיוור וצהבהב.

איך אפשר לפתור את הבעיה?

לא לשתות יותר מדי 🙂 אפשר פה ושם אבל חלק מההשפעות על העור הן בלתי הפיכות. אם אתם שותים הרבה נסו להפסיק לשלושה שבועות וישר תראו את ההבדל על הפנים. אם שותים פעם בשבוע יש סיכוי טוב שלא תרגישו את ההשפעות שדיברנו עליהן כאן. וכמובן אם אתם עושים את זה לא לנהוג וכו׳.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *