התגלית החדשה והמדהימה בפטרה

מדהים לחשוב שכל מה שחוקרים היום צריכים זה מחשב (או סמאטרפון) וחיבור לאינטרנט. בעזרת תמונות מלוויינים, רחפנים ואפילו המפות של גוגל, ארכיאולוגים הצליחו לחשוף תגלית מדהימה שלא הייתה גלויה לעין בפטרה, ירדן. החוקרת שרה פראק והחוקר כריסטופר טוטל גילו לאחרונה את הממצאים המדהימים האלה, והכל דרך הרשת.

הסלע האדום בפטרה, עיר נבטית קדומה, נבנתה עוד במאה התשיעית לספירה ונחשפה מחדש בשנת 1812. רוב ההיסטוריה של העיר מתועדת הכל מהמקורות הנבטים שלה ועד התקופה בה הרומאים שלטו באיזור. התגלית נחשבת לאחד הממצאים הארכיאולוגים החשובים בהיסטוריה ואפילו הוכרזה כאתר מורשת עולמית על-ידי אונסק״ו בשנת 1985 וכאחד משבעת פלאי עולם בשנת 2007. לכן התגלית החדשה הכתה בהלם את קהילת החוקרים.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by B&G (@lifeviapicture) on

הטכנולוגיה החדשה איתה עובדים הארכיאולוגיה, באמצעות לווינים בשמיים, חשפה מבנה בגודל 56 על 59 מטרים. לצד המבנה המרכזי התגלה עוד מבנה בגודל 8.5 על 8.5 מטר שניצב על מישור ענקי.

האתר הארכיאולוגי עוד לא נחקר במלואו וחלקים גדולים עוד לא נחשפו, אבל הארכיאולוגים חיברו ביחד את הממצאים שגילו עד כה ואין ספק שמדובר בתגלית מרהיבה. כלי חרס שנמצאו באיזור מרמזים שאכן מדובר במבנה נבטי נוסף והתארוך שלו עומד בסביבות המאה השניה לספירה, כנראה לפני שנבנה המבנה המכונה הסלע האדום. צורת המבנה מרמזת שמדובר במקום בו נערכו טקסים דתיים ששימשו תפקיד מרכזי בתרבות הנבטית, ולאחר מכן שימש את התרבות הנוצרית והמסלומית ששלטו באיזור בתקופות מאוחרות יותר.

הדבר הכי מרגש בתגלית הזאת כאמור הוא העובדה שהטכלונוגיה שימשה תפקיד מרכזי בגילוי. מעבר לסכומי העתק, הזמן והעבודה שנחסכו מעצם השימוש בלוויינים, הגילוי יכול להוביל את החוקרים לעוד תגליות משמעותיות בעתיד. לזן החדש הזה של הארכיאולוגים יש אפילו כבר כינוי – ״ארכיאולוגי-חלל״, תחום שהולך ומתפתח מאוד בשנים האחרונות. התגלית הנוכחית היא ללא ספק המשמעותית ביותר בתחום.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sal | travel | Australia (@theintrepidblonde) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bernard S Sammut (@bernard_malta) on

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *