Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
portrait-of-boy-amazed

10 דברים שלא היה לכם מושג למה הם משמשים

למה יש חור בפקק של העט וגוש כבד בכבל של הלפטופ? אספנו בשבילכם את התשובות

אנחנו רואים אותם מדי יום או לעתים קרובות ובדרך כלל פשוט מתעלמים: המון חפצים שמקיפים אותנו נראים חסרי משמעות, אבל למעשה הם תוצאה של תכנון קפדני והרבה מאוד מחשבה. היכונו להיות מופתעים, כי אספנו עבורכם את ההסברים לעשרה חפצים וחלקים של דברים שמעכשיו פשוט לא תוכלו שלא לראות:

1. החלק הזה של כבל הלפטופ

הגוש המוזר הזה שיש בכל כבל של מטען לפטופ ובמכשירים נוספים נקרא באנגלית Ferrite bead ומשמש למטרה חשובה מאוד: הוא עשוי מחומר מגנטי שמיועד לסנן רעש בתדירות גבוהה שהיה יכול להפריע לתפקוד התקין של הכבל ושל המכשיר שאליו הוא מחובר. אז לא, לא מדובר בסתם משקולת מעצבנת…

2. הלולאה בחולצת כפתורים

מסתבר שהסיבה שיש לולאה בגב של חולצת כפתורים לא כל כך ברורה, והיא נמצאת שם ככל הנראה מכיוון שהעיצוב של חולצת הגברים הוותיקה לא השתנה במשך שנים רבות. יש 3 השערות לקיומה של הלולאה: הראשון, האינטואיטיבי ביותר, הוא שהיא שנועדה לעזור לתלות את החולצה על וו. הבעיה היא שהחולצות מתקמטות לחלוטין ברגע שתולים אותן כך, ולכן זהו הסבר לא הגיוני. אחרים גורסים שמטרתה לעזור להדק את העניבה. הסבר מעניין נוסף הוא שהמקור של הלולאה הוא בתלבושות של אוניברסיטאות בארה"ב, בהן היה נהוג שסטודנטים חותכים את הלולאה כדי לציין שיש להם בת זוג קבועה.

 

3. החלק הכחול במחק

למה למחקים מסויימים יש שני חלקים, כשאחד מהם כחול? מסתבר שהתשובה האמיתי היתה מבלבלת מספיק, כדי שגם יצרני המחקים ישנו את הייעוד את החלק הכחול: במקור הוא יועד להסיר את שיירי העפרון האחרונים שנותרו על הדף. כשאיש לא השתמש במחק כך הם טענו שמדובר בחלק שמיועד למחוק עט.

4. החורים הנוספים בנעל

הרבה אנשים משוכנעים שהחורים הנוספים בנעליים פשוט נועדו לקישוט ולתת לנעל מראה ספורטיבי יותר. בפועל, מדובר בחורים שנועדו לאפשר הידוק חזק יותר של הנעל אל הרגל, כדי שהן לא ישתפשפו זו בזו בזמן פעילות מאומצת כמו ריצה. נסו בעצמכם להשחיל את השרוכים דרך החורים הללו לפי הוראות היצרנים, ותחוו שיפור משמעותי באחיזה.

5. הכיס הקטן בג'ינס

מעט מאוד אנשים משתמשים כיום בכיס הקטן שנמצא בתוך הכיס של מכנסי הג'ינס – אבל פעם היתה לו חשיבות גדולה. מסתבר שאת הכיס הקטן ניתן למצוא כבר במכנסי הג'ינס המקוריים מהמאה ה-19 שתכנן לוי שטראוס. המטרה שלו היא לשאת את שעון הכיס, שפעם היה נפוץ מאוד – לפני ששעון היד (ואז הטלפון הסלולרי) החליפו את מקומו.

 

6. כפתורי המתכת בג'ינס

ואם כבר ג'ינס – למה יש בהם לחצני מתכת שלא נתפסים לשום דבר? למעשה מדובר בסוג של ניטים. הבד ממנו עשויים מכנסי הג'ינס הוא כבד ועבה מאוד, וכדי לחבר כמה שכבות ממנו יש צורך בהידוק החזק שמאפשרים כפתורי המתכת הללו.

7. החורים בכף פסטה

הרבה אנשים משוכנעים שמטרת החורים בכף הפסטה היא לסנן את המים שבהם היא התבשלה. למעשה, הכפות מתוכננות כך כדי לתפוס בדיוק את מה שהיצרנים רואים כ"מנה אחת" של פסטה. כנראה שהם לא היו בארוחה משפחתית בזמן האחרון…

8. חתיכת הבד שבאה עם בגדים

תהיתם פעם למה בגדים באים עם חתיכת בד, בנוסף לכפתורים הרזרביים? הכוונה היא לא לתת לכם טלאי כדי שתוכלו לתקן את הבגד במקרה שהוא מתקלקל. הסיבה מעניינת הרבה יותר: אתם אמורים לכבס את חתיכת הבד לפני שאתם מכבסים את הבגד החדש, וכך לבדוק אם המכונה שלכם ואבקת הכביסה שבה אתם משתמשים לא יגרמו לו נזק.

9. החור בחלון במטוס

לפעמים זה די מלחיץ לטוס בגובה 10 קילומטר ולהבין שיש חור בחלון, אבל לחור הקטן הזה יש משמעות גדולה. כידוע, בתוך תא הנוסעים במטוס מופעל לחץ אוויר גבוה, מכיוון שבגובה כה רב לחץ האוויר החיצוני נמוך מאוד, ולא היה אפשר לנשום אם תא הנוסעים היה חשוף לסביבה החיצונית. במקביל, המטוס וחלונותיו עשויים מכמה שכבות חזקות של חומרים שונים. המטרה של החור היא להשוות את לחצי האוויר בין השכבה הפנימית (שבה אנחנו יושבים) לבין שכבת הביניים של החלון – מה שמסייע ליציבות המבנית שלו.

10. החור בפקק של עטים וטושים

מדוע יש במכסים של כלי כתיבה יש חור, כשבפועל הטושים והעטים הללו רגישים להתייבשות? מסיבה חשובה מאוד: החורים נועדו לאפשר לאדם ששאף את הפקק לריאות (בדגש על ילדים קטנים ותינוקות) לנשום דרך הפקק, גם אם הוא עדיין תקוע בפנים. ילד ששאף פקק שכזה אמנם זקוק לסיוע רפואי דחוף ולפינוי לבית החולים, אבל מכיוון שאוויר יכול לעבור דרך המכסה – מצבו טוב בהרבה ממצב שבו, חלילה, אוויר לא יכול לעבור כלל.

 

תגובות

תגובות