Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
read-316507_960_720

זה בדוק: הנה התשובות שתמיד חיפשתם

למה רק נחיר אחד שלי תמיד סתום, ולמה אני חייב לרוץ לשירותים אחרי הקפה של הבוקר? אספנו את השאלות הכי מעניינות, שסוף סוף יש להן תשובה

יש שאלות שעלולות לרדוף אותנו כל החיים – כאלה שתמיד שאלנו את עצמנו, אבל אף פעם לא קיבלנו להן תשובה מדוייקת. קיבצנו כמה תשובות בדוקות לשאלות כאלה, בתקווה שעכשיו הן יהיו קצת פחות מסתוריות:

מסוכן להשתין בבריכה?

באמצעי התקשורת פורסמו בשנים האחרונות טענות לפיהן המפגש בין מי הבריכה (שבהם יש כלור כחומר חיטוי) לבין שתן אנושי עלול לגרום להיווצרותו של כימיקל בשם ציאנוגן כלוריד, הדומה בהשפעתו לגז מדמיע. בפועל, כדי שהתגובה הזו תקרה, יש צורך בכמות כל כך גדולה של כלור במים, שבכל מקרה היה מדובר בסכנת מוות להיכנס לבריכה. המסקנה: לא מסוכן להשתין בבריכה, אבל בהחלט לא מומלץ – כי זה מגעיל.

למה לזכרים יש פטמות?

התשובה היא – כי הם היו פעם נקבות. למעשה, כולנו מתחילים כנקבות. במהלך ההריון, העובר מתחיל את ההתפתחות שלו על פי דפוסים נקביים, כולל היווצרות של הפטמות – ורק לקראת היום ה-60 להריון (אם היה לעובר את כרומוזום Y, כרומוזום המין הזכרי), הוא מתחיל לפתח מערכות מין שאופייניות רק לזכרים.

למה לגברים יש זקפת בוקר?

באופן טבעי, מגיל מסויים, כל גבר יחווה במהלך שנת לילה אחת 3-5 זקפות – ללא כל קשר לתוכן החלומות שלו או אם חלם כלל. למדע אין תשובה מדוייקת לשאלה למה זה קורה, אך יש כמה השערות. התיאוריה המקובלת ביותר היא שהתמלאות הפין בדם עוזרת לשמור על בריאות הרקמה הספוגית, שתקינותה היא זו שמאפשרת את קיום הזקפה כשמעוניינים בה…

למה יש לי הנגאובר נוראי?

לאלכוהול יש כמה השפעות על הגוף שלנו, שכולן מתרכזות בסופו של דבר לכדי הדבר המחריד הזה, שנקרא בעברית "חמרמורת": א. לאלכוהול יש השפעה משתנת – כלומר, הוא גורם לנו להשתין יותר ולהתייבש; ב. אלכוהול גורם לעלייה בייצור חומצות קיבה ולירידה בקצב ריקון הקיבה – מה שמוביל לתחושת בחילה; ג. אלכוהול גורם להתרחבות של כלי דם רבים, מה שיכול להוביל לתחושת חולשה ולכאבי ראש. חברו את כל אלה ביחד, ומה קיבלתם? נכון, חרטה על ליל אמש.

למה אני חייב/ת לרוץ לשירותים אחרי כוס קפה?

מכירים את זה שאחרי הקפה של הבוקר אתם עוברים ל…חדר אחר בבית? מסתבר שאתם לא לבד – כמחצית מהאוכלוסיה חווה את התופעה הזו. לחומרים הפעילים בקפאין יש השפעה מכווצת על השרירים הלא-רצוניים של המעי הגס. כשהם מתכווצים, מרגישים מיד את הלחץ שאומר שהגיע הזמן לבקר בשירותים.

למה אנשים משתינים במכנסיים מרוב פחד?

האשמה היא, כרגיל, במוח. בתוך המוח יש אזור שאחת התכונות שלו היא היכולת לוודא שנרוקן את השלפוחית רק כשאנחנו רוצים, ולא אוטומטית בשניה שהיא מלאה. בתנאי לחץ קשים, אזור אחר במוח, שאחראי לתגובות הישרדותיות, שולח אותות כל כך חזקים לגוף, שהוא "עוקף" את האותות שמונעים מאיתנו להתרוקן – והשלפוחית פשוט עושה את שלה.

כמה זמן אפשר להתאפק בלי לשחרר נפיחה?

נפיחות הן דבר טבעי – בסך הכל מדובר בתוצר של מערכת העיכול. אבל מה לעשות אם אי אפשר להיפטר מהן מסיבות…חברתיות? התשובה היא שהתאפקות באופן כללי היא לא דבר מסוכן, אבל אם עושים את זה בתדירות גבוהה לאורך זמן רב, מסתכנים בהופעתם של דברים לא נעימים כמו טחורים. חשוב להגיד שגם המתאפק העקשן ביותר ייפטר מכל הגז שצבר בדיוק בשניה שילך לישון.

למה זה נעים לגעת בעדינות במכות יבשות?

חבורות, במיוחד מהסוג שמחליף צבעים כל כמה ימים, הן תוצאה של פגיעה בכלי דם מתחת לעור. במקום הפגיעה מתחיל תהליך דלקת טבעי של הגוף, שחלק ממנו הוא גם כאב. אז למה מגע עדין או ליטוף באזור החבורה הוא דווקא נעים? התשובה היא שהעור שלנו יודע להרגיש כל מני סוגים של מגע: כאב, לחץ, חום, ועוד. שמלטפים אזור כואב, אנחנו פתאום מפעילים במקביל את הקולטנים של מערכת העצבים שאחראים גם על התחושות האחרות האלה, ובמוח שלנו זה מתפרש כפחות כאב – אפילו כתחושה נעימה ממש.

למה שיער מאפיר?

לשיער עצמו אין צבע. צבע השיער שלנו תלוי בחומרים טבעיים, שנקראים "פיגמנטים", שמופרשים בעור הקרקפת. ככל שמתבגרים, הגוף מפריש פחות ופחות פיגמנטים, וסיב השערה נוצר בצבע הטבעי שלו – לבן/אפור. מתי זה יקרה לנו? לרוב זה עניין גנטי. מי שבמשפחה שלו התחילו להאפיר מוקדם – סביר להניח שזה גם מה שיקרה לו.

 

למה במהלך זקפה הפין נוטה לאחד הצדדים?

לא בגלל משהו שעשית – פשוט ככה זה. אחד הרכיבים האנטומיים של הפין הוא מעטפת בשם Tunica albuginea. לרקמה הזו יש גמישות מסויימת, אך היא לא זהה בכל חלקיה. את ההבדלים בגמישות רואים כשהפין זקוף – אז הוא עשוי לקבל נטייה לאחד הכיוונים.

למה כפות הידיים מזיעות כשלחוצים?

לזיעה יש קשר קרוב מאוד למצבי לחץ. האזור במערכת העצבים שלנו שאחראי לתגובות הישרדותיות דואג שנזיע כשאנחנו לחוצים. הסיבה לכך ברורה: אם אנחנו חייבים לברוח ממשהו בשיא המהירות, למשל מדוב באמצע היער –  כדאי שנוכל לקרר את עצמנו במהלך הריצהף ומערכות הגוף יוכלו להמשיך לפעול כשורה.

למה תמיד יש לי נחיר אחד סתום, אבל לא תמיד אותו נחיר?

אל תדאגו, זה נורמלי לחלוטין. הנחירים שלכם פשוט מחלקים את העבודה ביניהם. מסתבר שמערכת העצבים שלנו היא שדואגת שהעומס בין הנחיריים יישאר קבוע, ולכן היא נותנת לאחד לעבוד במשך כמה שעות – ובזמן הזה השני "נח", וכמות קטנה יותר של אוויר עוברת דרכו (לפעמים כמות אפסית ממש). בזמן מחלה, אגב, הסיבה שהאף סתום שונה לחלוטין: בד"כ זה קשור לנוזלים שמצטברים ברקמה, ומונעים את מעבר האוויר.

 

תגובות

תגובות