Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
boiling river shaman_0

תעלומת ״הנהר הבוער״ באמזונס

הנהר שהורג ו״מבשל״ כל מה שנכנס לתוכו. מה הסוד מאחורי הנהר המסתורי שנמצא תמיד על גבול טמפרטורת הרתיחה?

יש לא מעט מסתורין סביב יערות הגשם של האמזונס. מדענים רבים הפריכו מיתוסים בנוגע ליערות, בעוד שחלק מהמיתוסים התגלו כאמיתיים ונכונים. סיפורים על נהר בוער, לדוגמא, מסתובבים כבר מאות שנים, והיו נחשבים לאגדה אורבנית נפוצה. את הסיפורים האלה על הנהר הבוער שמע הגיאופיזיקאי אנדרס רוסו, והוא החליט לרדת לשורש הסיפור. הוא חוקר את הנהר הבוער מאז שנת 2011, השנה בה מצא אותו.

המים בטימפישקה זורמים לאורך 6.24 קילומטרים, עם טמפרטורה ממוצעת של 86 מעלות צלזיוס. בהתחשב בעובדה שהנהר רחב יותר מכביש דו סטרי ברובו, כמות האנרגיה שדרושה בשביל לחמם כמות כזו של מים היא ענקית. בשיחה עם אתר IFLscience, מתעקש רוסו שהוא לא ״גילה״ את הנהר, שלמעשה היה מוכר לקהילות הילידים באמזונס במשך מאות שנים, אבל משום מה הוא מעולם לא הוכנס לאף מפה, ולא נאסף עליו שום מידע. עבודתו של רוסו מתחילה לשפוך קצת אור על הנהר אפוף המסתורין הזה, וסודותיו אט אט מתגלים.

boiling river ruzo_0

כמובן שמים חמים מהטבע הם לא דבר חדש, מעיינות גאותרמיים יכולים להימצא בכל העולם. ההבדל הוא שלרוב המעיינות נמצאים בקרבת מקום להר געש, והנה, הנהר הבוער שלנו בפרו נמצא לא פחות מ-700 קילומטרים מהר הגעש הכי קרוב. לצורך העניין: מהחרמון, ועד אילת. הילידים באמזונס קוראים לנהר הזה ״שנאי-טימפישקה״, בתרגום חופשי זה בערך ״הורתח על ידי חום השמש״ – רוסו מסביר ש״הדבר הכי מדהים בנוגע לנהר הזה, זה הגודל שלו. אחרי הכל לא באמת צריך הר געש בשביל מעיין עם מים חמים, אבל כשאין הרי געש בסביבה, מי היה מאמין שיש מקור מים חמים גדול כזה?״

בשנת 2014 בהרצאה עבור ״טד״, רוסו הסביר איך הנהר חם מספיק בשביל להרוג את רוב החיות שנופלות אליו, תופעה שרוסו ראה מספר פעמים. אם אתם אוכלים בזמן שאתם קוראים את זה, כדאי שתוותרו על המשך ההסבר – ״ראשונות הולכות העיניים, נמסות במהירות… אחר כך, העור של החיה מתחיל להתבשל״. בקיצור, לא נהר אידאלי להתרחץ בו.

boiling riverהשאלה הגדולה בנוגע לנהר היא מאיפה לעזאזל מגיע החום. בבדיקות שערך רוסו למים התגלה שהמים בנהר הם מי גשמים. אחרי הגשם, המים מחלחלים לאדמה, שם הם מתחממים מהאנרגיה ההידרותרמית של כדור הארץ. לא רק שהנהר הזה מיוחד במינו וכנראה היחיד בעולם מסוגו, כך גם חלק מהחיות ובעלי החיים שחיים בתוכו או בסביבתו, זנים חדשים ולא מוכרים לאנושות התגלו שם, ולא נמצאו עדיין בשום מקום אחר על כדור הארץ.

רוסו אומר שלפני שהגיע לנהר, ושמע עליו, הוא חשב שהטמפרטורות בנהר משויכות לאיזו פליטת גז או שמנים של איזה תאגיד שמנים מרושע, וכשהגיע והתחיל ללמוד על הנהר, מהר מאוד הוא הבין שטעה, ושהנהר טבעי. רוסו לא מעוניין להפוך את מחקרו לציבורי, כמו שנהוג בעולם המדע, עד שממשלת פרו לא תודיע כי הנהר הוא שמורת טבע מוגנת, וזה בשביל למנוע מאנשים ״רעים״ לבוא ולנצל את מקור האנרגיה האדיר שהוא.

maxresdefault

לעומת רוסו אנחנו ביקרנו בחמת גדר, וזה די הספיק לנו… ובכל זאת, אם בא לכם להתעמק יותר בנושא – השבוע רוסו הוציא ספר חדש בו הוא פורט את ההיסטוריה של הנהר, כולל האגדות שבערו סביבו לאורך השנים, וגם נותן הסברים מפורטים על המערכת האקולוגית שמביאה את המים לטמפרטורות הגבוהות הללו וגם מתאר את החיים מסביב לנהר. אם אתם מוותרים על הקריאה, אתם יכולים בינתיים לראות את ההרצאה שלו מ״טד״:

 

 

תגובות

תגובות